DROGA. CESTA. IDENTITA. 

Diskuzní a performativní site specific v Synagoze na Palmovce tematicky vychází z románu Morfium polského autora Szczepana Twardocha, na jehož motivy vznikne v roce 2025 multižánrová inscenace. DROGA. CESTA. IDENTITA je tak jakýmsi předvojem inscenace, výzkumnou laboratoří a snad i obzor rozšiřujícím nástrojem v podobě diskuze s erudovanými odborníky a scénických i hudebních fragmentů v podání Dany Markové a Václava Marholda.

Kniha popisuje výsek života Varšavana Konstantina Willemanna, který nechce být Polákem ani Němcem. Touží jenom po lahvičce morfia a po životě plném luxusu, žen, drog a alkoholu. Tento antihrdina se však střetává s realitou prvních týdnů druhé světové války. Dědictví předků různých jazyků a národností zatížené potřebou volby jednoznačné identity a zároveň touha po předválečném způsobu života na něj působí jako mlýnské kameny.

Slovo Droga má z lingvistického česko-polského hlediska 2 významy. Ten český odkazuje k morfiu a dalším závislostem hlavního (anti)hrdiny. V polštině zase slovo droga znamená cesta, po které zmíněný kráčí. Bilingvní název také odkazuje ke složitosti našeho geopolitického regionu, ve kterém velice jednoduše dochází ke konfliktům a nedorozuměním, a to i přesto, že k sobě máme v různých aspektech velice blízko.

První večer
-- 13.10. v 19:30 s podtitulem POD TÍHOU IDENTITY.
Hosté: koparativní historik, autor publikace České a polské hledání identity  Milan Scholz a historik z Ústavu pro studium totalitních režimů Libor Svoboda.

Druhý večer -- 8.11. v 19:30 s podtitulem ZÁVISLOST NA IDENTITĚ.
Hosté: socioložka z Akademie věd Klára Plecitá a polsko-český bohemista Marcin Filipowicz.

večery moderuje divadelní teoretik Jan Jiřík.

Adresa -- Synagoga na Palmovce, Ludmilina 601/4, Palmovka, 180 00 Praha 8-Libeň-Praha 8
Vstupenky

POD TÍHOU IDENTITY.
Na základě podnětů vycházejících z románu se budeme zabývat fenoménem národní identity a jejími projevy konkrétně ve středoevropském prostoru. Společně s hosty prozkoumáme nejrůznější otázky vycházející ze středoevropského fenoménu a snad skrze ně pochopíme i širší evropský kontext formovaný historií stovek národních identit.


ZÁVISLOST NA IDENTITĚ.  
V tomto bloku se zaměříme na identitu člověka v její bazální, dalo by se říct až animální podobě. Přestože ji společenské konstrukty nepochybně ovlivňují, je silně navázána na jedince, přírodu, intuici a bezprostřední jednání. Zaměříme se na otázky svobody lidské identity ve vztahu k okolí a nevyhnutelně se dotkneme i teritoria, jazyku, historie a kultury a jejich vlivu na utváření lidské identity.


REŽIE Ewa Zembok
DRAMATURGIE Matouš Danzer
ÚČINKUJÍ Dana Marková, Václav Marhold, Lidya Arinna Emir
VÝTVARNÉ ŘEŠENÍ Jana Hauskrechtová, Alexandra Gnidiak, Jaro Repka
PRODUKCE Rekultur a Krajinou přílivu

Projekt vznikl za podpory Ministerstva kultury ČR, města Praha a Státního fondu kultury ČR.